Bild: Stock. xchng

 

Den svenska skolidrotten är långt ifrån den inspiration- och lustkälla som den skulle kunna vara. Här är fem konkreta tips till idrottslärare och andra, hur man får eleverna avskräckta från all fysisk aktivitet i framtiden. Läs och lär!

 

Jennie Bergström (s), socionomstuderande, Örebro

Hon är behörig lärare med tidigare undervisningserfarenhet och har sökt över 400 jobb utan att bli kallad på en enda intervju. Ja, just ja. Dagens Skola glömde att säga att hon hette Svetlana Diatchkova, inte Lisa Svensson.

Regeringens förslag till nytt betygssystem saknar helt stöd i forskningen säger en majoritet av tillfrågade professorer. – Det finns inget belägg för att betyg höjer kunskapsnivån, säger Christian Lundahl, doktor i pedagogik. Läs mer här.

 

Det skall böjas i tid det som krokigt skall bli… Minen vittnar om en framtida karriär som facklig förhandlare… En obönhörlig sådan.
 
 

- Björklund förtjänar den djupaste respekt. Trots att han ljugit. För det har han ju. Fast nästan inte. Titta här vilka hemska siffror! säger ledarskribenten i SVD, P J Anders Linder.

 
Hur har bluffen Björklund kunnat pågå i så många år? frågar sig Lotta Fogde i DN. Det är en mycket relevant fråga.
 
Hur är det möjligt att en av våra mest kända politiker kan trumma in ett felaktigt och faktiskt rent lögnaktigt budskap, bygga hela sin karriär på detta utan att någon liten murvel ens orkar [...]

 

Att elever och studenter fuskar är inget nytt. Under min egen gymnasietid skrev man på armar och ben under tröjor och kjolkanter, använde sig av knöliga fusklappar i pennskrin och fickor. Allt för att fixa till sig ett eller två extrapoäng på provet. Plagiat är svårare. Här finns, enligt mig, ett långt större problem med inställningen till studier hos den som fuskar. Och det stora problemet är att alla gymnasieskolor har olika metoder för att stävja fusket.

Surt sa räven..?


08 augusti, 2008

Nollning – patetiska tramsmöhippor eller sammansvetsande skollekar? Dagens Skola har inget svar. Det har dock Aftonbladets bloggare/krönikör som bestämt sig. Kanske för att hon var höggravid då hon hade chansen?

Få skolor använder sig av den "pedagogiska" metoden att flytta mobbare till en annan skola. Kan det bero på att personalen vid skolorna, till skillnad från beslutsfattarna, förstår att personens beteende flyttar med?

"Vi har alltså en skolminister som antingen medvetet far med osanning eller så har vi en skolminister som inte kan räkna och läsa." Läs David Karlssons kommentar på DN Kultur här.

Copyright © DagensSkola.